Registered participants


spacer

Participant Affiliation
Patricia Aguar Bartolome Institut fur Kernphysik Mainz
David Armstrong College of William and Mary
Kurt Aulenbacher Institut fur Kernphysik der Universitat Mainz
Kurtis Bartlett College of William and Mary
Sebastian Baunack Johannes Gutenberg-Universitat Mainz
Dominik Becker JGU Mainz
Rakitha Beminiwattha Syracuse University
Peter Blunden University of Manitoba
Dmitry Budker Johannes Gutenberg University
Thomas Burton Brookhaven National Lab
Roger Carlini Jefferson Lab
Gordon Cates University of Virginia
Timothy Chupp University of Michigan
Silviu Covrig Jefferson Lab
Kimberly Cushman SUNY College at Oneonta
Kees de Jager JLab/University of Virginia
Gerald Gabrielse Harvard University
Ciprian Gal Stony Brook University
Dave Gaskell Jefferson Lab
Timothy Gay University of Nebraska
Michael Gericke University of Manitoba
Kathrin Gerz Institut fur Kernphysik Mainz
Mikhail Gorshteyn Johannes Gutenberg-Universitat Mainz
Richard Holmes Syracuse University
Chuck Horowitz Indiana University
Emlyn Hughes Columbia University
Donald Jones University of Virginia
Emmanouil Kargiantoulakis University of Virginia
Paul King Ohio University
Yury Kolomensky UC Berkeley/LBNL
Krishna Kumar University of Massachusetts, Amherst
Anna Lee Virginia Tech
Hye-Sung Lee College of William and Mary / Jefferson Lab
Nathan Leefer Helmholtz-Institut Mainz
John Londergan Indiana University
Frank Maas GSI/JGU
Juliette Mammei University of Manitoba
Sonny Mantry Northwestern University and Argonne National Laboratory
William Marciano Brookhaven National Lab
Dustin McNulty Idaho State University
Wally Melnitchouk Jefferson Lab
Katherine Mesick Rutgers University
Robert Michaels Jefferson Lab
Gerald Miller University of Washington
Matthias Molitor U Mainz
Oscar Moreno-Diaz Massachusetts Institute of Technology
Allena Opper George Washington University
Zohreh Parsa Brookhaven National Lab
Kent Paschke University of Virginia
Mark Pitt Virginia Tech
Charles Prescott Stanford University
Michael Ramsey-Musolf University of Massachusetts Amherst
Paul E. Reimer Argonne National Laboratory
Seamus Riordan University of Massachusetts, Amherst
Javier Roca Maza Universita degli Studi di Milano
Robert Rutledge McGill University
Chien Yeah Seng University of Massachusetts, Amherst
Concettina Sfienti Technische Universitat Munchen
Jaideep Singh Johannes Gutenberg-Universitat Mainz
William Snow Indiana University
Paul Souder Syracuse University
Betty Tsang MSU
Marc Vanderhaeghen University Mainz
Matteo Vorabbi INFN Pavia
Buddhini Waidyawansa Jefferson Lab
Dan Watts University of Edinburgh
Hartmut Wittig University of Mainz
Ross Young University of Adelaide
Peng Zang Syracuse University
Jianhui Zhang Shanghai Jiaotong University
Xiaochao Zheng University of Virginia



ORGANIZERS

Kent Paschke (Co-Chair UVa)
Paul Souder (Co-Chair Syracuse U)
Dmitry Budker (Helmholtz Institute Mainz and UC Berkeley)
Kees de Jager (JLab)
Stanley Kowalski (MIT)
Krishna Kumar (UMass)
Frank Maas (Mainz-GSI)
Paul E. Reimer (ANL)
Guido Maria Urciuoli (INFN-Rome)
Willem T.H. van Oers (TRIUMF)
Ross Young  (UAdelaide)
 
Events Coordinator: Sandra Souder

Advisory Committee

David Armstrong (C. William & Mary)
Marie-Anne Bouchiat (Laboratoire Kastler Brossel) 
Eugene Chudakov (JLab)
Abhay Deshpande (SUNY Stony Brook)
Peter Fierlinger (T.U. Munich)
Marcello Giorgi (INFN-Pisa)
Wick C. Haxton (UC-Berkeley)
Barry R. Holstein (UMass)
J. Timothy Londergan (Indiana U)
William Marciano (BNL)
Antonio Masiero (INFN-Padova)
Hugh Montgomery (JLab)
Michael Ramsey-Musolf (UMass)
Matt Poelker (JLab)
Anthony Thomas (UAdelaide)
Marc Vanderhaeghen (UMainz)