Confirmed speakers


spacer

Speaker Affiliation
Patricia Aguar Bartolome U Mainz
David Armstrong C William & Mary
Kurt Aulenbacher U Mainz
Sebastian Baunack U Mainz
Rakitha Beminiwattha Syracuse U
Peter Blunden U Manitoba
Thomas Burton BNL
Roger Carlini JLab
Gordon Cates UVa
Tim Chupp U Michigan
Silviu Covrig JLab
Gerald Gabrielse Harvard U
David Gaskell JLab
Timothy Gay U Nebraska
Michael Gericke U Manitoba
Misha Gorschtein U Mainz
Chuck Horowitz Indiana U
Emlyn Hughes Columbia U
Hye-Sung Lee C William & Mary / JLab
Nathan Leefer U Mainz
Frank Maas U Mainz
Juliette Mammei U Manitoba
Sonny Mantry Northwestern U
Bill Marciano BNL
Dustin McNulty Idaho State U
Wally Melnitchouk JLab
Katherine Mesick Rutgers U
Robert Michaels JLab
Gerald Miller U Washington
Oscar Moreno-Diaz MIT
Mark Pitt Virginia Tech
Michael Ramsey-Musolf U Mass
Seamus Riordan U Mass
Javier Roca Maza U Milan
Bob Rutledge McGill U
Chien-Yeah Seng U Mass
Concettina Sfienti U Munich
Jaideep Singh U Munich
Mike Snow Indiana U
Betty Tsang MSU
Marc Vanderhaeghen U Mainz
Buddhini Waidyawansa JLab
Dan Watts U Edinburgh
Hartmut Wittig U Mainz
Ross Young U Adelaide
Xiaochao Zheng UVa



ORGANIZERS

Kent Paschke (Co-Chair UVa)
Paul Souder (Co-Chair Syracuse U)
Dmitry Budker (Helmholtz Institute Mainz and UC Berkeley)
Kees de Jager (JLab)
Stanley Kowalski (MIT)
Krishna Kumar (UMass)
Frank Maas (Mainz-GSI)
Paul E. Reimer (ANL)
Guido Maria Urciuoli (INFN-Rome)
Willem T.H. van Oers (TRIUMF)
Ross Young  (UAdelaide)
 
Events Coordinator: Sandra Souder

Advisory Committee

David Armstrong (C. William & Mary)
Marie-Anne Bouchiat (Laboratoire Kastler Brossel) 
Eugene Chudakov (JLab)
Abhay Deshpande (SUNY Stony Brook)
Peter Fierlinger (T.U. Munich)
Marcello Giorgi (INFN-Pisa)
Wick C. Haxton (UC-Berkeley)
Barry R. Holstein (UMass)
J. Timothy Londergan (Indiana U)
William Marciano (BNL)
Antonio Masiero (INFN-Padova)
Hugh Montgomery (JLab)
Michael Ramsey-Musolf (UMass)
Matt Poelker (JLab)
Anthony Thomas (UAdelaide)
Marc Vanderhaeghen (UMainz)